Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 22 (1209) z dnia 1.08.2024
Sprzedaż ciągnika użytkowanego w gospodarstwie rolnym a składka zdrowotna
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (handel), a dodatkowo posiadam gospodarstwo rolne. Sprzedałem ciągnik rolniczy użytkowany w gospodarstwie rolnym. Czy przychód ze sprzedaży ww. ciągnika ma wpływ na wysokość składki zdrowotnej z prowadzonej działalności?
Przychodu ze sprzedaży ciągnika rolniczego użytkowanego wyłącznie w gospodarstwie rolnym nie należy uwzględniać przy ustalaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. |
Zasady ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym podstawę wymiaru składki zdrowotnej, co do zasady, ustalają w oparciu o dochód z działalności gospodarczej. Szczegółowe regulacje dotyczące ustalania podstawy wymiaru tej składki określa art. 81 ust. 2c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146 ze zm.). Z przepisu tego wynika m.in., że podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ww. przedsiębiorcy za dany miesiąc stanowi dochód z działalności gospodarczej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który opłacana jest składka, ustalony jako różnica między sumą przychodów osiągniętych od początku roku i sumą kosztów uzyskania tych przychodów poniesionych od początku roku. Dochód ustalony w ten sposób jest pomniejszany o sumę dochodów ustalonych za miesiące poprzedzające i o różnicę między sumą składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zapłaconych od początku roku a sumą składek odliczonych w poprzednich miesiącach (dochód nie jest pomniejszany o składki, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów).
UWAGA! Mówiąc o przychodach i kosztach uzyskania tych przychodów należy przez to rozumieć przychody i koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o PDOF.
Ponadto ustalając ww. dochód m.in.:
- nie uwzględnia się przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym innych niż określone w art. 21 ust. 1 pkt 63a, 63b, 152-154 ww. ustawy (tj. m.in. objętych zwolnieniem z PIT w ramach działalności na terenie SSE, ulgami na powrót, dla rodzin 4+ czy dla pracujących seniorów),
- stosuje się przepisy art. 24 ust. 1-2b ustawy o PDOF dotyczące m.in. zasad ustalania dochodu przy sprzedaży środków trwałych,
- w przypadku ustalania ww. dochodu ze sprzedaży m.in. środków trwałych, dochód nie jest powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed dniem 1 stycznia 2022 r.
Przychód ze sprzedaży ciągnika rolniczego a składka zdrowotna
W celu ustalenia, czy przychód ze sprzedaży ciągnika rolniczego wpłynie na wysokość składki zdrowotnej opłacanej z tytułu działalności gospodarczej (tu: opodatkowanej podatkiem liniowym), należy ustalić do jakiego źródła kwalifikuje się ten przychód. Tylko bowiem w przypadku przychodu kwalifikowanego do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza należałoby go uwzględnić przy ustalaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej. W przeciwnym razie nie będzie on miał wpływu na wysokość tej składki.
W kwestii ustalenia źródła przychodu ze sprzedaży ciągnika rolniczego wykorzystywanego wyłącznie w działalności rolniczej przez podatnika prowadzącego jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG, wypowiedział się Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 14 marca 2024 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.44.2024.2.MC. Jak czytamy w tej interpretacji:
"(...) Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości, ruchomości i świadczenia innych usług. Prowadzi Pan ponadto działalność rolniczą w zakresie produkcji rolnej roślinnej i hodowli zwierząt gospodarskich. Księgowość jest prowadzona w formie ksiąg rachunkowych. Z pozarolniczej działalności gospodarczej rozlicza się Pan w formie podatku liniowego. W Pana firmie istnieją i ujęte są w księgowości dwa rodzaje środków trwałych: związane z działalnością stricte gospodarczą oraz związane z działalnością rolniczą, z której przychody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Oba te rodzaje środków trwałych są amortyzowane, ponieważ obligują do tego przepisy o rachunkowości, przy czym tylko amortyzacja środków trwałych wykorzystywanych w działalności jest traktowana jako koszty uzyskania przychodów. Zamierza Pan sprzedać środek trwały - ciągnik rolniczy wykorzystywany wyłącznie w działalności rolniczej.
Zatem w sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży jest składnik majątku, który nie był wykorzystywany w prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej, to sprzedaż ta nie ma związku z tą działalnością. W takiej sytuacji osiągniętego ze sprzedaży ciągnika rolniczego przychodu nie można zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej (podkreśl. red.), tj. do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
(...) odpłatne zbycie rzeczy - ciągnika rolniczego wykorzystywanego przez Pana tylko w działalności rolniczej - będzie rodzić po Pana stronie przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli zbycie to będzie miało miejsce przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tej rzeczy - ciągnika rolniczego. Natomiast sprzedaż ciągnika po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, nie będzie stanowiło źródła przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że dochód uzyskany z tego tytułu nie będzie podlegał opodatkowaniu tym podatkiem. (...)"
W świetle powyższego przychód z odpłatnego zbycia ciągnika rolniczego wykorzystywanego wyłącznie w działalności rolniczej nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Przychodu z tego tytułu - kwalifikowanego do przychodu ze sprzedaży tzw. majątku prywatnego - nie uwzględnia się w podstawie wymiaru składki zdrowotnej.
www.SkladkaZUS.pl:
Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź! | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - ZUS
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|