składka ZUS, składki zdrowotne, składki społeczne, podstawa wymiaru składek
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (604) z dnia 10.05.2024

Składki ZUS od wartości abonamentu medycznego pracownika korzystającego z urlopu bezpłatnego

Pracownik korzysta z kilkumiesięcznego urlopu bezpłatnego. Co miesiąc pracodawca w całości ponosi koszty abonamentu medycznego, zakupionego dla wszystkich pracowników. Abonament ten nie jest zwolniony z oskładkowania. Jak w tej sytuacji postąpić, skoro pracodawca nie ma z czego pobrać składek finansowanych przez pracownika?

Stosownie do art. 18 ust. 1art. 20 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy o sus, w przypadku pracowników podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, jaki pracownik uzyskuje w związku ze świadczeniem pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas choroby, zasiłków oraz przychodów wymienionych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 728 ze zm.), dalej rozporządzeniu składkowym.

Zasady ustalania wartości pieniężnej świadczeń w naturze określa § 3 rozporządzenia składkowego. W sytuacji gdy przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę, wartość przychodu jest ustalana według cen ich zakupu.

Dla Prenumeratorów GOFIN

Wartość finansowanego w całości przez pracodawcę abonamentu medycznego pracownika jako przychód ze stosunku pracy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli taki przychód uzyskuje pracownik korzystający z urlopu bezpłatnego, to należy rozliczyć od niego składki ZUS na ogólnych zasadach, wykazując je w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA składanym za miesiąc, w którym to świadczenie uzyskał (por. m.in. interpretacja indywidualna ZUS z 20 listopada 2015 r., znak WPI/200000/43/1241/2015). Co do zasady, w przypadku pracowników składki na ubezpieczenia społeczne są współfinansowane przez płatnika (pracodawcę) i ubezpieczonego (pracownika). Ubezpieczony z własnych środków finansuje część składek na te ubezpieczenia oraz składkę zdrowotną. Obowiązujące przepisy nie regulują kwestii opłacania składek w sytuacji, gdy pracownik w danym miesiącu uzyskuje wyłącznie świadczenie w naturze podlegające oskładkowaniu, ani w takiej sytuacji nie zwalniają płatnika z obowiązku ich przekazania do ZUS w całości. Tym samym pracodawca naszym zdaniem kwestię tę powinien ustalić z pracownikiem, np. pracownik będzie co miesiąc wpłacał do kasy zakładu lub na podany rachunek płatniczy kwotę składek, które powinien sfinansować, bądź pracodawca sfinansuje te składki w całości z własnych środków.

Jeżeli pracodawca zdecydowałby się na zapłatę w całości z własnych środków składek nie żądając zwrotu części, którą powinien sfinansować pracownik, to pracownik nie uzyska z tego tytułu żadnego przychodu. W interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 30 marca 2023 r. w sprawie konsekwencji podatkowych zapłaty przez płatnika zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (nr DD3.8203.1.2023, opublikowana w Dz. Urz. MF z dnia 4 kwietnia 2023 r. pod poz. 42) wskazano, że przepisy ustawy o sus zakładają współfinansowanie składek ZUS przez ubezpieczonych i płatników składek (w tym pracodawcę, zleceniodawcę). Jednak jednolita i ugruntowana linia orzecznicza sądów administracyjnych (z którą MF się zgodziło) zgodnie uznaje, że zapłacenie przez płatnika w całości zaległych składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne jest wykonaniem zobowiązania publicznoprawnego ciążącego na płatniku składek i nie stanowi wykonania obowiązku za pracowników, zleceniobiorców, byłych pracowników lub zleceniobiorców oraz nie powoduje powstania przychodu podatkowego u tych podatników.

Pracodawca może też wystąpić do pracownika o zwrot zapłaconych za niego składek za okres, w którym korzystał z urlopu bezpłatnego. Dyskusyjne jest natomiast to, czy "potrącenia" zapłaconych za pracownika składek za okres przebywania pracownika na urlopie bezpłatnym można dokonać bez zgody pracownika, gdy wróci on już do pracy po zakończonym urlopie bezpłatnym. Wobec tego optymalnym rozwiązaniem dla pracodawcy, który chciałby po zakończeniu urlopu bezpłatnego te poniesione środki odzyskać, jest uzyskanie od pracownika zgody na piśmie na takie potrącenie.

www.SkladkaZUS.pl:

 Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź!
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.