składka ZUS, składki zdrowotne, składki społeczne, podstawa wymiaru składek
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (1024) z dnia 10.06.2019

ZUS od nagród przekazanych pracownikom za staż pracy

Zakład pracy przyznaje pracownikom nagrody za staż pracy (tzw. jubileuszowe) nie częściej niż co 5 lat. Taki zapis zawarty jest w regulaminie wynagradzania obowiązującym w firmie. Pracodawca planuje jednak zmienić postanowienia regulaminu w zakresie wypłaty nagród jubileuszowych. Po zmianach świadczenie takie będzie wypłacane pracownikom za 5 lat pracy wyłącznie w jego firmie, a nie jak miało to miejsce do tej pory - również w poprzednich zakładach. W stanie przejściowym niektórzy pracownicy otrzymają kolejną "jubileuszówkę" przed upływem 5 lat od nabycia prawa do poprzedniej nagrody. Czy jej wartość będzie oskładkowana?

W omawianym przypadku wartość nagrody jubileuszowej wypłaconej pracownikom przed upływem 5-letniego okresu od nabycia prawa do poprzedniej takiej gratyfikacji nie będzie podlegała składkom ZUS.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Stanowi tak art. 18 ust. 1art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.) oraz art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się świadczenia pieniężne i niepieniężne, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF, tj. m.in. otrzymane od pracodawcy nagrody pieniężne.

Zasadniczo wypłata nagród jubileuszowych pracownikom w okresie częstszym niż co 5 lat powoduje obowiązek naliczenia składek ubezpieczeniowych do ZUS od ich wartości. Tak wynika z regulacji zawartej w § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949), dalej: rozporządzenia składkowego.

paragraf Z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia składkowego wynika, że składkom ZUS nie podlegają nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Powyższe oznacza, że decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia tego typu świadczenia ze składek ZUS ustawodawca przypisał periodycznemu (nie częstszemu jednak niż co 5 lat) nabywaniu przez pracownika prawa do niego na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy. Wypłata tych świadczeń z większą częstotliwością niż co 5 lat zasadniczo podlega oskładkowaniu, z pewnym wyjątkiem. Niektóre bowiem z takich nagród nie są obciążone składkami, mimo ich wypłaty pracownikom przed upływem 5-letniego okresu oczekiwania na kolejną "jubileuszówkę" (patrz: ramka). Jest tak wtedy, gdy m.in. w przepisach płacowych obowiązujących w firmie wprowadzone zostaną nowe zasady przyznawania jubileuszówek, przez co pracownik wcześniej zakwalifikuje się do przyznania kolejnej nagrody, tj. za kolejne 5 lat. Przy czym warunkiem jest, aby zarówno stare, jak i nowe przepisy przewidywały przyznanie nagrody jubieluszowej nie częściej niż co 5 lat (por. interpretację Oddziału ZUS w Gdańsku z 10 maja 2019 r., znak: DI/100000/43/364/2019). W takim przypadku kwota wypłaconej pracownikowi nagrody jubileuszowej również jest wyłączona z podstawy wymiaru składek ZUS na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia składkowego.

Składkom ZUS nie podlega nagroda jubileuszowa wypłacana z większą częstotliwością niż co 5 lat wtedy, gdy m.in.:

- jest wypłacona pracownikowi, który (zgodnie z przepisami płacowymi obowiązującymi u pracodawcy) przedstawił dokumenty potwierdzające fakt zatrudnienia, np. świadectwo pracy z poprzedniego miejsca pracy i dokumenty te nie były brane pod uwagę podczas ustalania prawa do wcześniejszej nagrody,
- jest wypłacona pracownikowi, który po rozwiązaniu stosunku pracy przechodzi na świadczenie przedemerytalne lub emeryturę (w niektórych przypadkach także na rentę) i któremu do nabycia kolejnej nagrody (z tytułu upływu kolejnych 5 lat) brakuje mniej niż 12 miesięcy (por. interpretację Oddziału ZUS w Gdańsku z 15 października 2015 r., znak: DI/100000/43/1024/2015),
- jest wypłacana w przemyśle wydobywczym członkom drużyn ratowniczych (z wyjątkiem specjalistów) na zasadach określonych w układach zbiorowych pracy, bez względu na częstotliwość faktycznej wypłaty tej nagrody.

www.SkladkaZUS.pl:

 Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź!
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.