składka ZUS, składki zdrowotne, składki społeczne, podstawa wymiaru składek
A A A

Gazeta Podatkowa nr 23 (1898) z dnia 21.03.2022

Składka zdrowotna pracownicy na urlopie wychowawczym

Pracownica zatrudniona od kilku lat w naszej firmie, od lutego 2022 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Czy podstawę wymiaru składki zdrowotnej mamy jej ustalić w wysokości 620 zł, czy przyjąć do niej podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych, która za ostatnie 12 miesięcy wynosi 3.000 zł?

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym stanowi kwota odpowiadająca wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Wynika to z art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.). Aktualnie kwota ta odpowiada wysokości 620 zł.

Natomiast podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe dla pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.

Ustalona w taki sposób podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia nie może być jednak:

  • wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych,
  • niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

W 2022 r. podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych osób na wychowawczym nie może przekroczyć kwoty 3.553,20 zł (60% z kwoty 5.922 zł) i nie może być niższa od 2.257,50 zł (75% z kwoty 3.010 zł).

Dodatkowo, ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tej grupie ubezpieczonych, należy pamiętać o stanowisku organu rentowego (dostępnym na stronie internetowej tej instytucji www.zus.pl), z którego wynika, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym dla pracownika zatrudnionego w:

  • pełnym wymiarze czasu pracy - nie może być niższa niż aktualnie obowiązująca kwota minimalnej płacy (3.010 zł),
  • niepełnym wymiarze czasu pracy - nie może być niższa niż aktualnie obowiązująca kwota minimalnej płacy ustalona proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, z zachowaniem kwoty minimalnej, tj. 75% minimalnego wynagrodzenia (przykład).

Warto też wspomnieć, że jeżeli pracownik rozpoczyna korzystanie (lub wraca) z urlopu wychowawczego w trakcie miesiąca kalendarzowego, wtedy składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe nalicza się mu wyłącznie za dni, w których podlega on ubezpieczeniom z racji korzystania z urlopu wychowawczego. Wówczas kwotę podstawy wymiaru tych składek - ustaloną na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy z uwzględnieniem jej górnego i dolnego ograniczenia - zmniejsza się proporcjonalnie. Polega to na tym, że dzieli się ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnoży przez liczbę dni podlegania w danym miesiącu ubezpieczeniom z racji korzystania z urlopu wychowawczego. Dotyczy to zarówno przypadku, gdy podstawa wymiaru odpowiada 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jak i minimalnemu wynagrodzeniu lub kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Powyższe nie ma zastosowania do składki na ubezpieczenie zdrowotne. Z uwagi na to, że składka ta jest miesięczna i niepodzielna, podstawa jej wymiaru nie podlega proporcjonalnemu pomniejszeniu, w sytuacji gdy, np. danej osobie urlop wychowawczy został udzielony w trakcie miesiąca.

Przykład

Pracownica zatrudniona od kilku lat w zakładzie w pełnym wymiarze czasu pracy od 1 lutego do 30 września 2022 r. przebywa na urlopie wychowawczym. W okresie tym podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy, tj. od lutego 2021 r. do stycznia 2022 r. wyniosło 3.000 zł. Kwota ta jest niższa od minimalnej płacy obowiązującej w 2022 r.

W tej sytuacji pracodawca zobowiązany jest podwyższyć jej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe do kwoty 3.010 zł, czyli minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2022 r. Od lutego do września 2022 r. składki na te ubezpieczenia powinien naliczać pracownicy od kwoty 3.010 zł, z kolei składkę zdrowotną od kwoty 620 zł.

www.SkladkaZUS.pl:

 Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź!
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.