składka ZUS, składki zdrowotne, składki społeczne, podstawa wymiaru składek
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 23 (1066) z dnia 10.08.2020

Ubezpieczenia i składki ZUS za pracownika młodocianego zatrudnionego w firmie rodzica

Prowadzę działalność gospodarczą. Zamierzam zatrudnić w niej mojego syna. Będzie on zatrudniony na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Czy jako pracownik młodociany będzie on podlegał wszystkim ubezpieczeniom w ZUS? Czy będę opłacał za niego składkę na FP i FGŚP?

Syn przedsiębiorcy, zatrudniony jako osoba młodociana, w celu przygotowania zawodowego, będzie podlegał z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (wszystkich ryzyk) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeśli wynagrodzenie młodocianego zostanie ustalone w najniższej obowiązującej taką osobę wysokości, to przedsiębiorca nie będzie opłacał za niego składki na FP (i FS). Będzie on musiał natomiast opłacać za niego składkę na FGŚP.

Ubezpieczenia w ZUS pracownika młodocianego

Osoba młodociana zatrudniona na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego podlega ubezpieczeniom w ZUS na ogólnych zasadach przewidzianych dla pracowników. Obowiązkowe są zatem dla niej ubezpieczenia społeczne wszystkich ryzyk (tj. emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne. Tak jest również w sytuacji, gdy zatrudnionym (na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego) jest dziecko osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Osoba młodociana zatrudniona na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego dla celów ubezpieczeń w ZUS jest uważana bowiem za pracownika również wtedy, gdy pracodawca jest jej rodzicem. Nie uważa się jej także za osobę współpracującą z osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Jak stanowi art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, jeżeli pozostają z nią we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Nie dotyczy to jednak osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Zgłoszenia pracownika młodocianego do ubezpieczeń w ZUS dokonuje zatrudniający (pracodawca), na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 20 X X, w ciągu 7 dni od daty zawarcia z młodocianym stosunku pracy.

Osobom młodocianym składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne nalicza się od przychodu (stanowiącego podstawę wymiaru składek) osiąganego przez nich z tytułu umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego. Pracownikowi młodocianemu w okresie nauki zawodu zasadniczo przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim.

Wskazniki i stawki Wysokość wynagrodzeń i składek ZUS
młodocianych dostępna jest w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl w dziale Składki ZUS

Składki ZUS za ww. pracownika młodocianego rozlicza się i wykazuje w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA. Druk ten dołącza się do deklaracji ZUS DRA i przekazuje do organu rentowego w ustawowym terminie (kwestie te tu pomijamy).

Składki na FP, FS i FGŚP

Zasadniczo wynagrodzenie młodocianych ustalane jest na poziomie najniższej obowiązującej ich wysokości. Jeśli tak jest, to pracodawca nie nalicza za takie osoby składki na FP (i FS). Wynika to stąd, że składka na FP (i FS) jest należna, gdy kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Natomiast wynagrodzenie młodocianego ustalone na poziomie najniższej obowiązującej go wysokości jest niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ustalona w ten sposób wysokość wynagrodzenia pracownika młodocianego (minimalna) nie zwalnia natomiast pracodawcy (objętego przepisami ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - Dz. U. z 2020 r. poz. 7) z obowiązku opłacania składki na FGŚP. Składka ta za taką osobę jest należna, niezależnie od wysokości jej wynagrodzenia.

Również pokrewieństwo pracodawcy z pracownikiem (tu: ojciec - syn) nie daje możliwości zwolnienia z opłacania składki na FGŚP za taką osobę. Przypomnijmy, iż w stanie prawnym obowiązującym do 4 września 2017 r. istniał przepis zwalniający z obowiązku opłacania składki na FGŚP za osoby spokrewnione z pracodawcą, jednak od 5 września 2017 r. takich regulacji już nie ma.

www.SkladkaZUS.pl:

 Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź!
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.