Gazeta Podatkowa nr 42 (1813) z dnia 27.05.2021
Ryczałt za pranie odzieży roboczej podlega składkom ZUS
Firma wypłaca pracownikom technicznym ryczałt za pranie odzieży roboczej w stałej miesięcznej kwocie 30 zł, jeśli pracownik przepracuje chociaż 1 godzinę w miesiącu. Czy kwota ryczałtu powinna być oskładkowana? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1345783)
TAK. Pranie odzieży roboczej (służbowej lub własnej pracownika) należy do obowiązków pracodawcy. Gdy sam nie może tego zapewnić, wtedy czynności te mogą być wykonywane przez pracownika (z wyłączeniem odzieży skażonej). W zamian pracodawca wypłaca mu ekwiwalent pieniężny w wysokości poniesionych przez pracownika kosztów. Postanowienia w tym zakresie powinny wynikać np. z regulaminu pracy lub z zarządzenia, gdy pracodawca nie jest zobowiązany do wydania tego regulaminu.
Wypłacany pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży roboczej nie stanowi podstawy do naliczenia składek (społecznych i zdrowotnej), co reguluje § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949). Ze zwolnienia określonego w tym przepisie można skorzystać tylko, jeśli poniesiony przez pracodawcę koszt związany z przekazaniem pracownikowi środków pieniężnych z przeznaczeniem na pranie odzieży roboczej spełnia wymogi ekwiwalentu pieniężnego (patrz ramka). Wypłacone pracownikowi świadczenie z tego tytułu powinno więc odpowiadać rzeczywistej wartości kosztów poniesionych przez pracownika w związku z praniem odzieży roboczej. Natomiast gdy pracodawca - tak jak w omawianym przypadku - zapewnia pracownikom tę samą stałą wartość pieniężną z przeznaczeniem na pranie i używanie przez nich odzieży roboczej, wtedy wypłata przybiera postać ryczałtu pieniężnego, a nie ekwiwalentu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 6 powołanego rozporządzenia. W takiej sytuacji koszty prania odzieży roboczej zwracane pracownikom na zasadach określonych przez pracodawcę należy oskładkować.
Ekwiwalent za pranie odzieży nie podlega składkom ZUS, jeśli pracodawca ustalił go w kwocie odpowiadającej:
|
www.SkladkaZUS.pl:
Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź! | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - ZUS
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|