Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 23 (593) z dnia 1.12.2023
Stopa procentowa składki wypadkowej w razie przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o.o.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG dokonała jej przekształcenia w jednoosobową spółkę z o.o. Dotychczas z działalności opłacała składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 0,91% podstawy wymiaru. Czy po przekształceniu właściwa dla spółki stopa procentowa składki wypadkowej nadal wynosi 0,91%?
Nie, jednoosobowa spółka z o.o. powinna samodzielnie ustalić właściwą dla spółki stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala na rok składkowy płatnik składek lub ZUS (art. 27 ust. 1, art. 28 ust. 1 i 2, art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, Dz. U. z 2022 r. poz. 2189, dalej ustawy wypadkowej).
Ważne: Do stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe nie stosuje się odrębnych przepisów o sukcesji praw i obowiązków w przypadku przekształceń, łączenia się lub podziału płatników składek (art. 27 ust. 2 ustawy wypadkowej). |
W świetle powołanego przepisu, jednoosobowa spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy (art. 5841 K.s.h.) powinna ustalić właściwą dla spółki stopę procentową składki wypadkowej. W zależności od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego w miesiącu kalendarzowym, od którego spółka została zgłoszona w ZUS jako płatnik składek, stopę procentową ustala w wysokości:
- 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności, jeżeli zgłosiła do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych (art. 28 ust. 1 ustawy wypadkowej),
- stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należy, jeżeli zgłosiła do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych (art. 33 ust. 1 ustawy wypadkowej).
W podobnej sprawie wypowiedział się ZUS w interpretacji indywidualnej z 8 grudnia 2022 r. (znak DI/100000/43/1211/2022). Powołując się na cytowany wcześniej przepis art. 27 ust. 2 ustawy wypadkowej, ZUS wyjaśnił, że: "(...) Zgodnie z przepisami ustawy wysokość stopy procentowej składki jest ustalana indywidualnie każdemu płatnikowi składek przez ZUS lub ustalenia takiego dokonuje sam płatnik składek na zasadach określonych przepisami ustawy. Przepisy te nie zawierają żadnych uregulowań szczególnych, które pozwalałyby na możliwość »przejmowania« wysokości stopy procentowej składki pomiędzy płatnikami składek. Tym samym przepisy odrębnych ustaw odnoszące się do kwestii sukcesji praw i obowiązków nie mają zastosowania do stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jako wartości ściśle przypisanej do danego, konkretnego płatnika składek.
Żaden podmiot nie może stać się sukcesorem wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe, jest ona bowiem przypisana do jednego konkretnego płatnika składek. (...)".
www.SkladkaZUS.pl:
Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź! | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - ZUS
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|