składka ZUS, składki zdrowotne, składki społeczne, podstawa wymiaru składek
A A A

Gazeta Podatkowa nr 18 (1372) z dnia 2.03.2017

ZUS pracownicy, która założyła firmę na urlopie wychowawczym

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Poinformowała nas, że od 1 marca 2017 r. prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek. Od jakich podstaw powinniśmy obecnie naliczać za nią składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Za pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym, która w czasie jego trwania rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej, pracodawca nie nalicza żadnych składek ubezpieczeniowych. Pracownica powinna opłacać składki do ZUS sama, z racji prowadzonej firmy.

Przebywanie na urlopie wychowawczym jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz ubezpieczenia zdrowotnego, ale tylko w przypadku, gdy dana osoba nie posiada innych tytułów do tych ubezpieczeń oraz nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty. Prowadzenie działalności gospodarczej stanowi dla takiej osoby inny tytuł do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego pracownica, o której mowa w pytaniu, począwszy od 1 marca 2017 r. nie powinna mieć naliczanych składek emerytalno-rentowych ani zdrowotnej z racji przebywania na urlopie wychowawczym. Od tego dnia podlega ona obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, a nie z racji przebywania na urlopie wychowawczym.

W omawianym przypadku począwszy od dokumentów rozliczeniowych sporządzonych za marzec 2017 r. (składanych w kwietniu) pracodawca powinien wykazywać pracownicę jedynie w raporcie ZUS RSA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia, tj. 01 10 X X, kodem świadczenia/przerwy 121 lub 122 (w zależności od podstawy prawnej udzielonego urlopu wychowawczego) oraz okresem urlopu wychowawczego.


Druk ZUS RSA jest dostępny w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Składki ZUS.

www.SkladkaZUS.pl:

 Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź!
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60