składka ZUS, składki zdrowotne, składki społeczne, podstawa wymiaru składek
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (518) z dnia 10.10.2020

Składka zdrowotna pracownika na urlopie wychowawczym podejmującego naukę

Pracownica do końca 2020 r. korzysta z urlopu wychowawczego. Z tego tytułu zgłosiliśmy ją do ubezpieczeń emerytalno-rentowych i ubezpieczenia zdrowotnego. Na początku września br. poinformowała nas, że podejmuje naukę na studiach pierwszego stopnia (w trybie niestacjonarnym). Czy fakt ten skutkuje wyłączeniem jej z ubezpieczenia zdrowotnego?

Nie, ubezpieczenie zdrowotne jest nadal obowiązkowe z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego.

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie ma innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych (art. 6 ust. 1 pkt 19art. 9 ust. 6 ustawy o sus). Ponadto obowiązkowe jest dla niej ubezpieczenie zdrowotne, o ile nie podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu z innego tytułu (art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy zdrowotnej).

W katalogu tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń emerytalno-rentowych nie ma studenta, ale taki tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego znajduje się w ustawie zdrowotnej. Zgodnie bowiem z art. 66 ust. 1 pkt 20 ustawy zdrowotnej, obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają m.in. studenci niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu (przy czym status członka rodziny zwalnia z ubezpieczenia zdrowotnego studenta - art. 66 ust. 2 ustawy zdrowotnej).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego jest obliczana przez pracodawcę, a opłacana przez ZUS ze środków budżetu państwa (art. 86 ust. 1 pkt 13 i ust. 2 ustawy zdrowotnej). Z kolei składkę tę za studenta oblicza i opłaca uczelnia, w której osoba ta odbywa kształcenie i również jest ona finansowana z budżetu państwa (art. 86 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 ustawy zdrowotnej). Jeśli więc dochodzi do zbiegu tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, gdy z każdego tytułu składkę zdrowotną finansuje budżet państwa, to zastosowanie ma art. 82 ust. 7 ustawy zdrowotnej.

W przypadku zbiegu tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, gdy w ramach każdego z tych tytułów składka zdrowotna finansowana jest z budżetu państwa, składka ta jest opłacana wyłącznie z tytułu, który powstał najwcześniej. Jeśli tytuły te powstały równocześnie, składka zdrowotna jest opłacana z pierwszego zgłoszonego tytułu do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

W okolicznościach wskazanych w pytaniu, pierwszym tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego jest korzystanie z urlopu wychowawczego, dlatego pracownica po podjęciu w czasie jego trwania studiów wyższych, nadal z tego tytułu podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.

www.SkladkaZUS.pl:

 Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź!
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.