składka ZUS, składki zdrowotne, składki społeczne, podstawa wymiaru składek
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023

Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy pracownika do 26. roku życia

Pracownik w wieku poniżej 26. roku życia jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości 5.000 zł. W ubiegłym roku otrzymał również świadczenia rzeczowe i pieniężne sfinansowane w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w łącznej kwocie 2.300 zł. Czy kwotę nadwyżki ponad 2.000 zł należało opodatkować? Czy obowiązuje limit zwolnienia ze składek ZUS?

Jeśli przychód pracownika nie przekroczył 85.528 zł, to nadwyżka w wysokości 300 zł była zwolniona od podatku w ramach limitu określonego w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof. Zgodnie z powołanym przepisem, wolne od podatku dochodowego są przychody m.in. ze stosunku pracy, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Przy obliczaniu tej kwoty nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o pdof, zwolnionych od podatku dochodowego oraz od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. 21 ust. 39 ustawy o pdof).

Pracownik z pytania w 2022 r. otrzymał świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w łącznej wysokości 2.300 zł i do wysokości 2.000 zł były one zwolnione od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 67 w zw. z art. 52l pkt 3 ustawy o pdof. Nadwyżka ponad tę kwotę, czyli 300 zł podlegałaby opodatkowaniu, jednakże w tym przypadku może znaleźć zastosowanie powołany już wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof. Jeśli przychód w wysokości 300 zł mieści się w limicie 85.528 zł, to nie podlega opodatkowaniu.

Odpowiadając na drugie pytanie, wyjaśniamy, że zwolnione z oskładkowania są świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Tak stanowi § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949 ze zm.). Powołane zwolnienie z oskładkowania nie jest limitowane, a tym samym świadczenia sfinansowane z tego funduszu są w całości wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS.

Przykład

Pracownik (w wieku 24 lat) uzyskuje wynagrodzenie w wysokości 5.000 zł. Pracodawca, na mocy ustawy o pdof, od przychodu pracownika ze stosunku pracy nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy. W 2022 r. pracownik otrzymał też świadczenia rzeczowe i pieniężne sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w wysokości 2.300 zł, które do wysokości 2.000 zł były zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof.

W limicie przychodów wolnych od podatku dochodowego w 2022 r., o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof, uwzględnieniu podlegało wynagrodzenie pracownika i kwota stanowiąca nadwyżkę wartości świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ponad limit 2.000 zł, czyli kwota 300 zł.

Przykład

Pracownik (w wieku 24 lat) uzyskuje wynagrodzenie w wysokości 8.500 zł. Pracodawca od przychodu pracownika ze stosunku pracy do października 2022 r. nie pobierał zaliczki na podatek dochodowy. W listopadzie 2022 r. w podstawie opodatkowania uwzględnił przychód w wysokości 7.972 zł, zgodnie z wyliczeniem: (8.500 zł x 11 m-cy) - 85.528 zł = 7.972 zł. W grudniu 2022 r. pracownik uzyskał wynagrodzenie w wysokości 8.500 zł, premię świąteczną (1.000 zł) oraz sfinansowaną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych kartę przedpłaconą o wartości 400 zł. Pracownik, licząc od 1 stycznia do 30 listopada 2022 r., uzyskał świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych o wartości 1.900 zł, które w całości były zwolnione z opodatkowania. A zatem, ustalając zaliczkę od uzyskanego przez pracownika w grudniu 2022 r. przychodu, w podstawie opodatkowania obok wynagrodzenia (8.500 zł) i premii świątecznej (1.000 zł) należało uwzględnić wartość karty przedpłaconej w wysokości 300 zł (1.900 zł + 400 zł - 2.000 zł).

www.SkladkaZUS.pl:

 Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź!
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.